The beam shown has an overall length of L = 4 m and is subjected to the load sho
ID: 1844355 • Letter: T
Question
The beam shown has an overall length of L = 4 m and is subjected to the load shown where w = 5 kN/m. Determine the smallest web thickness, t, for the beam if the maximum shear stress cannot exceed 12 MPa. Express your answer in mm to the nearest 0.1 mm.
The beam shown has an overall length of L = 4 m and is subjected to the load shown where w = 5 kN/m. Determine the smallest web thickness, t, for the beam if the maximum shear stress cannot exceed 12 MPa. Express your answer in mm to the nearest 0.1 mm.Explanation / Answer
0.076