Question
Please help!
A measurement of one of the lab's 5 (nominal) capacitors with the impedance bridge (set on series-model at 1000 Hz) yielded a capacitance of Cs= 4.98 mu F with a dissipation factor of D= 0.036. Obtain the parallel-model capacitance CP and the series-model resistance Rs and the parallel-model resistance Rp associated with this practical capacitior inductor. Form a parallel RLC circuit with the parallel equivalent models of practical L and C (with no external resistor, i.e., R = infinity) as shown below. Convert the circuit to an equivalent parallel RLC circuit. Determine the resonant frequency w0= 1 / ( LC ) 1/2, the bandwidth B = 1 / ( RC ) rad/s, and the quality factor of the circuit (a bandpass filter) Q0 = w0 / B (b in rad/s). Plot the magnitude of the total impedance of the circuit versus the frequency and identify the resonant and cutoff (half-power) frequencies and the bandwidth on the graph.
Explanation / Answer
where is the question?