Please show work so I can understand the procedures. Thank you. Find the rms val
ID: 1846727 • Letter: P
Question
Please show work so I can understand the procedures. Thank you.
Find the rms value of a sine wave AC signal that has a peak voltage of 45.3 V. Find the rss value of the following signal levels: 25.6 muV, 22 muV, 56.5 muV, 33 muV. An amplifier has an output signal of 3.6 V rms when a sine wave input signal of 0.1 V rms is present. State its gain in decibels. An amplifier has a gain of 20 dB. This represents an output-to-input ratio of_ An amplifier has three amplification stages and a 1-dB attenuator in cascade. Assuming that all impedances are properly matched, what is the overall gain if the amplification factors are 5, 10. and 6 dB? Express your answer in decibels and in non decibel form.Explanation / Answer
14. rms value = 45.3/root(2) = 32.032 V
16. gain = 20 log(vout/vin) = 20 * log(3.6/0.1) = 31..126 dB
17. 20*log(v2/v1) = 20 => v2/v1 = 10
18. 5 + 10 + 6 -1 = 20dB