The motor M reels in the cable at a constant rate of 100mm/s. Determine (a) the
ID: 1848871 • Letter: T
Question
The motor M reels in the cable at a constant rate of 100mm/s. Determine (a) the velocity of load L, (b) the velocity of pulley B with respect to load L.
I have the answers: (a) 16.67 mm/s (b) 16.67mm/s
The question was asked once before on here but wasn't answered correctly.
Explanation / Answer
Pulley B is being pulled upwards by 3 rope connections. Hence, its speed = 100/3 = 33.33 mm/s a) Pulley carrying Load L is connected with 2 rope connections. Hence, speed of load L = 33.33/2 = 16.67 mm/s b) Velocity of B with respect to load L = 33.33-16.67 = 16.67 mm/s