Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider a shell in tube heat exchanger for cooling oil using cold water. Oil fl

ID: 1849658 • Letter: C

Question

Consider a shell in tube heat exchanger for cooling oil using cold water. Oil flows through the inner tube at the rate of 0.65 kg/s while water flows through the annulus at the rate of 0.55 kg/s. The oil is to be cooled from 75 ?C to 50 ?C. The temperature of the entering water is 28 ?C. Oil and water may be treated as pure substances with constant specific heat capacities of 1.65 kJ/kg- K and 4.2 kJ/kg-K, respectively. Calculate the water temperature (K) at the exit, (a) if there is no heat loss from the heat exchanger to the surroundings, and (b) if heat is lost to the surroundings at a rate of 6 kW.

Explanation / Answer

Tthe heat exchange=MS(T2-T1) where M is the rate of flow S is the specific heat T2 outlet temperature and T1 initial temperature a)assuming no heat loss the decrease in heal energy of oil=increase in heat energy of water =>{-MS(T2-T1)}oil={MS(T2-T1} =>-0.65*1.65(50-75)=0.55*4.2(T2-28) =>T2=39.6 degree centigrate converting in kelvin: T2=273+39.6=312.6K b)assuming heat loss of 6kw =>-0.65*1.65(50-75)-6=0.55*4.2(T2-28) =>T2=310K