Question
PLEASE SHOW ALL YOUR WORK
An overly elaborate machine to eliminate James Bond is shown below. Bond is trapped in a cage sandwiched between two compressing arms that act on the cage at points C and D. A tank centered above point A is being filled with water at a rate of 1 liter/second. If the cage can only support up to 10 kN of compressive force, how long does James Bond have to escape the cage before his demise? Useful information: - Assume external forces only at points A B C and D. - The density of water is 1000 kg/m3 - Figure is NOT drawn to scale.
Explanation / Answer
let it takes t seconds to break the cage in t seconds t literes of water is collected which has a mass =t/1000 kg force =(t/1000 )*g =t/100 N applying rotational equillibirium 15*t/100=5*10000 t=333333.33 sec t=92.59 hrs