Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

For the flow system in the figure given at the link http://imgur.com/aba67, what

ID: 1851637 • Letter: F

Question

For the flow system in the figure given at the link http://imgur.com/aba67, what are the values of A2 and A1 in m^2 given the parameters: A2 = 0.5 A1; T1 = T2; Qactual = 1.087 m3/s; C = 0.92; P1 is 500 N/m^2 greater than P2; ?1 = ?2 = 1000 kg/m^3; and gc=1 kg-m/N-s^2.

Explanation / Answer

We generally do not answer the questions of those who are having low rating. You are having a rating of "83%". Please rate all answers and improve your rating. Even if you find the answers are incorrect, first rate Lifesaver or helpful to the best answer and then rate other answers as not helpful. But do rate them for the good of both of us. Thanks!! Coming to the problem rho1 = rho2 = rho A1v1 = A2v2 =>A1v1 = 0.5A1v2 =>v2 = 2v1 Apply bernoulli's theorem: P+0.5*rho*v^2 = constant =>P1 + 0.5*rho*v1^2 = P2+0.5*rho*v2^2 =>P1-P2 = 3*0.5*rho*v1^2 =>500 = 1.5*1000*v1^2 =>v1 = sqrt((500/(1.5*1000))) = 0.577 m/s v2 = 2v1 = 1.155 m/s Q = A1*v1 = A2*v2 =>A1 = Q/(v1) = (1.087)/(v1) = 1.883 m^2 A2 = Q/v2 = 1.087/v2 = 0.941 m^2