Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Steam at 600 degree C, 6 MPa enters the turbine of a simple Rankine power cycle

ID: 1853102 • Letter: S

Question

Steam at 600 degree C, 6 MPa enters the turbine of a simple Rankine power cycle and exits as a saturated vapor. The condenser operates at 10 kPa and the steam enters the pump as a saturated liquid. The pump has an isentropic efficiency of 80%. The steam mass flow rate is 7 kg/s. a) Determine the power input to the pump in kW. Ans: 52.9 kW b) Determine the power output from the turbine in kW. Ans: 7524 kW c) Determine the thermal efficiency of the cycle. Ans : 30.85% d) Determine the isentropic efficiency of the turbine. Ans : 77.48%

Explanation / Answer

i was able to get part c..Hope it hep a bit...Plz rate c)Annual Heat Input = (0.75*2*100/0.25)*1000*3600*24*365/1.055… = 17.935 x 10^6 MBtu - Heat Input is 600 MW Steam Cycle Thermal Efficiency = 180/600 = 0.30 Overall Thermal Efficiency = 0.75*(200+180)/600 = 30.85%