Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider a steam pipe of length L= 5m, inner radius R1 = 5 cm and outer radius R

ID: 1853907 • Letter: C

Question

Consider a steam pipe of length L= 5m, inner radius R1 = 5 cm and outer radius R2 = 6 cm. It is made of stainless steel AISI 304. Steam flows through the pipe at an average temperature of 120 C. The heat transfer coefficient on the steam side is estimated to be 500 W/m^2-K. A thermometer indicates that the outer surface temperature is 70 C. a) State the differential equation and the two boundary conditions assuming steady state and one-dimensional heat conduction through the pipe wall, b) solve the differential equation for the temperature distribution, c) determine the inside surface temperature, and d) heat loss from the pipe.

Explanation / Answer

d^T/dx^2 +hA(120-Ti) =0 h =500 A =3.14*0.05^2 .... also hA(120 -Ti) =kA'(Ti-70)/(0.06-0.05) A' =3.14 *(0.05^2+0.06^2) from this u will get ti (T inner) i dont knw the value of k for stinless steel .. bounadary condition is at x=0 T =120