Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An engineer is designing a hydraulic lift with a capacity of 10 tons. the moving

ID: 1856612 • Letter: A

Question

An engineer is designing a hydraulic lift with a capacity of 10 tons. the moving parts of this lift weigh 1000lbf. the lift should raise the load to a height of 6ft in 20 seconds. This will be accomplished with a hydraulic pump that delivers fluid to a cylinder. Hydraulic cylinders with a stroke of 72 inches are available with bore sizes from 2 o 8 inches. Hydraulic piston pumps with an operating pressure range from 200 to 3000 psig are available with pumping capacities of 5, 10, and 15 gallons per minute. Select a hydraulic pump size and a hydraulic cylinder size that can be used for this application. Please show all the necessary steps of calculation to obtain a 5 stars rating.

Explanation / Answer

V=2.3*40e-2^2*pi/4=0.29(m3).------------it is P*40e-2^2*pi/4=2800*9.8so P=2.18e5(Pa).------------It is 2800*9.8*2.3=6.3e4(J)--------------A=6.3e4/40=1580(W)---------