Can somebody help me on Problem 14 please. If the hypothetical ideal, reversible
ID: 1857984 • Letter: C
Question
Can somebody help me on Problem 14 please.
If the hypothetical ideal, reversible adiabatic (isotropic) specific work output of the turbine of problem 9 is Wts = + 625 KJ/kg, what its isotropic efficiency, it What is the outflow Pressure of the hypothetical ideal turbine of problem 10, that is Find Pe5 in KPa. What is the ratio of the outFlow Pressure of the actual turbine (problem 9) to that same pressure for the ideal turbine ( problem 10, 11)? That is Find Pae/Pae. A certain thermodynamic process of a fixed-mass system result in a decrease in entropy of the system, (s2 - S1) = -1.70KJ/.degree K. The heat transfer out of the system is, Q2 = -552.50 KJoules. Determine the maximum possible constant temperature of the surroundings, T0 (in degree K) during the process. A given SSSF process is polytropic, n = 0. (Recall a polytropic process can be considered reversible.) The inflow conditions: ; OutFlow: = 1.50 m3/kg. There is a single inFlow and outFlow stream; neglect delta KE, delta PE Determine the specific work of the control volume, Wcv, in KJ/kg.Explanation / Answer
Q = T*(s2 - s1)
-552.5 = T*(-1.7)
T = 325 K