Two bicyclists are riding around circular track as shown in Figure. Cyclist 1 ri
ID: 1858604 • Letter: T
Question
Two bicyclists are riding around circular track as shown in Figure. Cyclist 1 rides around the inside of the track where the radius is 200ft, while cyclist 2 rides around the outside of the track where the radius is 210ft. Both start at theta= zero degrees and v= zero ft/sec at t= zero sec. Both accelerate at a constant rate of 2 ft/sec^2 until they reach a speed of 20 ft/sec after which they maintain a constant speed. When the first cyclist reaches B determine the angular velocity of cyclist 2, and theta 2.
Explanation / Answer
distance to travel by B is 628
time:
first get time to reach 20 velocity:
t = 10sec
distance travelled in that timewill be h = 100
remaining distance is covered with constant v so:
528 = 20*t'
t' = 26.4
total time is 36.4
now for cyclist 2:
distance = 659.4
time to reach 20 will be 10 sec,
now in 26.4 sec it will travel:
x = 26.4*20 = 528
total distance travelled in 36.4 sec will be 628
distance remaining = 31.4
now in circle:
theta = 31.4/210 = .14 rad
and angular velocity will be: w= v/r = .095