Initially, an insulated rigid tank contains 3.86 kg of water at 265 o C and 1 MP
ID: 1858629 • Letter: I
Question
Initially, an insulated rigid tank contains 3.86 kg of water at 265oC and 1 MPa. A heater in the wall of the tank maintains the wall temperature at 600oC. After a period of time, the pressure in the tank rises to 1.5 MPa. Determine the total entropy generation (kJ/K) during this process.
Hint: The following formulas will prove useful in solving this problem:
Since Tb is constant, then S2 - S1 = Q / Tb + Sgen
m*(s2 - s1) = Q / (600+273.15) + Sgen
Sgen = m*(s2 - s1) - Q / (600+273.15)
Correct Answer :
Correct Answer : 0.1623 ± 2%
0.60497 ± 1%Explanation / Answer
Taking whole system then we have Q=0 as insulated
so we have 3.86*(s2 - s1)
s1 = 6.956 and s2 = 7.112
so answer is 0.60488
For Turbine we have from the steamtables
at inlet of turbine we have 6.0833
at outlet we have 6.9656
so total entropy generation is 0.1623 kJ/kg-k