Steam enters a turbine at 120 bar, 516 o C. At the exit, the pressure and qualit
ID: 1860049 • Letter: S
Question
Steam enters a turbine at 120 bar, 516oC. At the exit, the pressure and quality are 50 kPa and 0.894, respectively. Determine the power (kW) produced by the turbine if the mass flow rate is 1.46 kg/s and the heat loss from the turbine is 190 kW.
Answer
Correct Answer:
1,254.6
Steam enters a turbine at 120 bar, 516oC. At the exit, the pressure and quality are 50 kPa and 0.894, respectively. Determine the power (kW) produced by the turbine if the mass flow rate is 1.46 kg/s and the heat loss from the turbine is 190 kW.
Answer
Correct Answer:
1,254.6
PLEASE show work and equations :)
Explanation / Answer
At inlet :
P1 = 120 bar
T1 = 516 C
So from steam tables..we get :
h1 = 3391.83 kJ / kg
At outlet,
P2 = 50 kPa
x2 = 0.894
from steam charts, we get :
h2 = 2401 kJ / kg
So, power = m* ( h1 - h2) - heat lost = 1.46 * (3391.83 - 2401) - 190
= 1254.61 kW
The values are read from the charts...so there can be slight difference in the result..
So your answer is approx . = 1254.61 kW