In the system shown below Block A has a mass of 15kg and Block B has mass 5kg. I
ID: 1860189 • Letter: I
Question
In the system shown below Block A has a mass of 15kg and Block B has mass 5kg. It is measured that the tension in the cable is 40N. Determine the acceleration of Block A and the coefficient of kinetic friction between Block A and the ground (neglect the mass of the pulley and cable).
Explanation / Answer
T-Mb=Mb*a
40-9.8*5=5*a
a=1.8m/s^2
for block A
Tcos22-mu*Ma*g=Ma*a
40cos22-mu*9.8*15=15*1.8
mu=0.068