Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A projectile shot from the tower with a velocity of 20 ft/s and an angle of 20 d

ID: 1861277 • Letter: A

Question

A projectile shot from the tower with a velocity of 20 ft/s and an angle of 20 degrees. tower height is 20 ft. determine the x and y coordinates where it strikes the slope having a rise/run of 1/2 if the horizontal distance is 20 ft. also determine the speed of the ground strike.

A projectile shot from the tower with a velocity of 20 ft/s and an angle of 20 degrees. tower height is 20 ft. determine the x and y coordinates where it strikes the slope having a rise/run of 1/2 if the horizontal distance is 20 ft. also determine the speed of the ground strike.

Explanation / Answer


at the striking point if it makes alpha angle


tan alpha = 1/2 = 0.5

tan alpha = Vfy/Vfx = 1/2

Vfy = Vfx/2 = V*cos20/2 = 20*cos20/2 = 9.4ft/s

Vf = sqrt(Vfx^2+Vfy^2) = 21.01 ft/s