The Charpy testing machine shown in Figure P14-46 consists of a weight (19 lb) o
ID: 1862178 • Letter: T
Question
The Charpy testing machine shown in Figure P14-46 consists of a weight (19 lb) on the end of an arm (12 lb).
Material to be tested is clamped at the bottom, and the weight is raised, released, and allowed to break the test material.
Determine the energy absorbed by the test material if the initial and final positions of the arm are as shown.
Please show all work for credit.
Explanation / Answer
centre of mass of (arm+bloack sys) = ((12lb*27/2inch) + (19lb*(27+3)inch ) / (12lb+19lb) =23.61 inch from pivot
initial vertical distance of Centre of mass from pivot = 23.61cos60 = 11.805 inch
final vertical distance of CoM from pivot = 23.61cos10 = 23.25 inch
change in vertical distance = 23.25 inch - 11.805 inch = 11.45inch
applying work energy theorem, we have
energy lost = mg(h_initial)-mg(h_final) = energy abserbed = m*g*1.25 = (19lb+12lb)*11.45 = 355in-lb