Please Anwer all questions & Show Work Consider a gas turbine that has a pressur
ID: 1863347 • Letter: P
Question
Please Anwer all questions & Show Work
Explanation / Answer
efficiency = 1 -(t2/t1)
= 1 - (300/2000)=0.85
now efficiency = work done/ heat added
0.85=600kW/heat added
therfore heat added = 705.88 kW
now entropy change s =Q rev / T
here during heat adition
T = 2000 k
therfore
rate of entropy change = 705.88kW/2000K = 0.353 kW/k
answer (C)