Consider the electric circuit in the figure below with the following parameters:
ID: 1864610 • Letter: C
Question
Consider the electric circuit in the figure below with the following parameters: 2 oV What is the potential at point A? 9.00 V You are correct. Previous Tries Calculate the current 0150A Hints: You will need both Kirchhoff rules The three currents are the three unknown quantities in the problem Use the first Kirchhoff rule to write a condition for the algebraic sum of the currents You will need two more equations Therefore pick two loops, and use the second rule on them You now have three equátions and three unknowns. Solve the system Submit Answer Incorrect. Tries 1/20 Previous Tries Calculate the current i Submit AnswerTries 0/20Explanation / Answer
here,
E1 = 9 V
E2 = 6 V
R1 = 600 ohm
R3 = 400 ohm
using KVL in the right side loop
R3 * i3 = E2
400 * i3 = 6
i3 = 0.015 A
using KVL in the left side loop
R1 * i1 + R3 * i3 = E1
600 * i1 + 400 * 0.015 = 9
i1 = 0.005 A
and
using KCL at B
i1 + i2 = i3
0.005 + i2 = 0.015
i2 = 0.01 A