A 4 kg block is on a horizontal surface with coefficient of static friction = 0.
ID: 1865168 • Letter: A
Question
A 4 kg block is on a horizontal surface with coefficient of static friction = 0.5 and an unknown coefficient of kinetic friction. coefficient of kinetic friction. In all of the questions, the applied tension force is horizontal.
1. When a 24 N tension force is applied, the block speeds up at a constant rate of 2 m/s2. What is the magnitude of the kinetic friction force?
2. While still sliding, the tension force is reduced to a value such that the block now slows down at a constant rate of 2 m/s2. What is the magnitude of the tension force?
Explanation / Answer
A. Applying newton's 2nd law
ma= T- frictional kinetic force
4*2= 24+ f
f= 16 N
--------------------------
B. Applying Newton's 2nd law of motion
ma= T - f
T= 4*(-2)+ 16
T= 8 N
---------------------
Do comment in case any doubt.. good luck