Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Class Management Help Assignment 1 Begin Date: 7/10/2018 12:00:00 AM-Due Date: 7

ID: 1865216 • Letter: C

Question

Class Management Help Assignment 1 Begin Date: 7/10/2018 12:00:00 AM-Due Date: 7/15/2018 11:59:00 PM End Date: 7/17/2018 11:59:00 PM roblem 24: Consider a parallel plate capacitor having plates of area 0.,00195 m2 that are separated by 0.085 mm of Teflon. The dielectric constant of Teflon is K-21 . o Find the capacitance in F Grade Sun Deductions Potential C 1.082 sin cos 7 cotan asinacosO atanO acotan sinh0 cosh0 tanh0 cotanho Submissions Attempts rem elo per attens detailed view END INO) Degrees Radians BACKSPACE | 21: CLEAR ed Subnit Hint I give up' Hints: deduction per hirt Hints remaining 2 Feedback: deduction per feedback ted eted

Explanation / Answer

For a parallel plate capacitor, C= (ke0)*A/d (1)

where k = dielectric constant of the medium e0 =permittivity of free space =8.854*10-12 C2m-2N-1

A= area of the parallel plates d=distance between the parallel plates

In the given problem, k=2.1 , A=0.000495 m2 , d=0.085mm =0.085*10-3 m.

From (1) , C= (2.1 * 8.854*10-12 * 0.000495) / (0.085*10-3 ) = 1.0828 *10-10 F (Ans)