IE Sign SIGN BASE PHYSICS IS FUN!! Hanging Sign A sign has a mass of 1050 kg, a
ID: 1865274 • Letter: I
Question
IE Sign SIGN BASE PHYSICS IS FUN!! Hanging Sign A sign has a mass of 1050 kg, a height h = 1 m, and a width W = 4 m. It is held by a light rod of length 5 m that is perpendicular to a rough wall. A guy wire at 23° to the horizontal holds the sign to the wall. Note that the distance from the left edge of the sign to the wall is 1 m Suppose we rely upon friction between the wall and the rod to hold up the sign (there is no hinge attaching the rod to the wall). what is the smallest value of the coefficient of friction ? such that the sign will remain in place? Submit You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed. You can make 10 more submissions for this question. HelpExplanation / Answer
Considering equilibrium of horizontal forces
T cos x= N ...(i)
Considering vertical forces
T sin x + uN= mg ...(ii)
Considering torque equilibrium
uNL = mg (w/2)
Putting value of N from ..(i)
T = mgw/(2 u L cos x)
Putting this value in (ii)
mgw/(2 uL cos x) sin x + u gw cos x /(2* u L cos x)= mg
w tan x= (2L-w) u
u= w tanx /(2L-w)
u= 4 tan 23/(5*2-4)
u= 0.283
-----
Goodluck