Class Management 1 Help Unit 4 Newton\'s Laws of Motion Begin Date 2/1/2018 10 0
ID: 1869870 • Letter: C
Question
Class Management 1 Help Unit 4 Newton's Laws of Motion Begin Date 2/1/2018 10 00 00 AM (7%) Problem 12: A gymnast with a mass of 49 kg jumps on a trampoline Due Date: 2 8 2018 11 00000 PM End Date S 42018 11 0 poline have to apply to accelerate her straight up at 7I m/s? What f ce does a trampoline have to apply to accelerate her straight up at 7.1 m/s in Newtons? F, = 1882.1 Newtons? Gra Dec Pot cos() | tanO ||(| 71819|HOME cotanO asinO acosO atan0 acotan0 sinh 12 3 END * Degrees Radians NO BACKSPACE DEL CLEAR Submit Hint I give up! Feedback: 0 deduction per feedback Hints: 0% deduction per hint Hints remaining:-Explanation / Answer
If we consider a free body diagram, then there are two forces acting on the gymnast.
One if Gravitational force Fg= mg
The other is the force exerted by the trampoline Ft=ma.
These two forces are in opposite directions.
For the gymnast to accelerate straight up at 7.1m/s2 , the total force that will act on the gymnast will be Fu= m(7.1 m/s2)
Thus, Fu= Fg+Ft
m(7.1)= m(a-9.8)
a=7.1+9.8
a= 16.9 m/s2
Thus, Ft= ma= 49 *16.9
Ft=828.1 N