Please explain how you do all parts and espicially calculations. Thanks in Advac
ID: 1872800 • Letter: P
Question
Please explain how you do all parts and espicially calculations. Thanks in Advace!!!
1. Consider the switched DC resistor capacitor (RC) circuit below: R1= 275 R1 = 126 3.00 V C=182 F Switch (a) What is the RC time constant for this circuit? (b) Assuming the capacitor C is uncharged when the switch is closed, what will be the voltage on the capacitor after 12.5 ms? v= (c) Again, assuming the capacitor C is uncharged when the switch is closed, how long will it take to charge the capacitor to a voltage V = 1.55 V?Explanation / Answer
1. (A) time constant = R C
where R = R1 + R2 = 401 ohm
T = (401) (182 x 10^-6)
T = 0.073 s Ot 73 ms
2. For charging of capacitor,
V = V0 [1 - e^(-t/T)]
V = 3 [ 1 - e^(-12.5/73)]
V = 0.47 Volt
3. 1.55 = 3 [1 - e(-t/0.072)]
-t / 0.072 = ln(1 - (1.55/3))
t = 0.052 s