Could you please help with all of the questions. Cheers PHYS 205 Assignment 2 Re
ID: 1873472 • Letter: C
Question
Could you please help with all of the questions.
Cheers
PHYS 205 Assignment 2 Revision 1) 17. A sinusoidal electromagnetic wave propagates in empty space in the positive y direction. The electric field at a specific point in space and at a particular instant is in the positive x direction with magnitude 5.00 V/m. At this point in space and instant in time, determine a. the magnetic field vector b. the power transmitted per unit area 18. The antenna of a 12.0-kW radio station radiates spherical electromagnetic waves. What is the amplitude of the oscillating magnetic field 4.00 km from the antenna? © 2015 Athabasca UniversityExplanation / Answer
17)
a) Bmax = Emax/c
= 5/(3*10^8)
= 1.67*10^-8 T
b) The power transported per unit area
or
Intensity of light wave, I = Emax^2/(2*c*mue)
= 5^2/(2*3*10^8*4*pi*10^-7)
= 0.0331 W
18)
we know, Intensity I = Power/Area
= 12*10^3/(4*pi*(4*10^3)^2)
= 5.97*10^-5 W/m^2
we know, I = Bmax^2*c/(2*mue)
==> Bmax = sqrt(I*2*mue/c)
= sqrt(5.97*10^-5*2*4*pi*10^-7/(3*10^8))
= 7.07*10^-10 T