Su final temperature of the water? 60 kg of 27°C water is mixed with 11.2 kg of
ID: 1873559 • Letter: S
Question
Su final temperature of the water? 60 kg of 27°C water is mixed with 11.2 kg of 68°C water. If no heat is lost in this system, what is the 6. a. 47.49 C b. 48.34 C c. 54.02°C d. 59.80°C e. 56.06 C f. 63.74C SPWR In an experiment, a 131-g sample of a n unknown metal is heated to 96 °C The metal sthen placed to il- minum calorimeter cup (with c 900 J/kg C) containing 180-g of water at 18.0 C. When equilibrium is reached, the final temperature is 29.2°C. What is the specific heat of the unknown metal? 7. 937.6 J/kg. C 1157/kg·°C 818.3 J/kg·°C d. a. 808.91/kg·°C b. 995.5 J/kg. °C c. 1027 J/kg. C DMJEExplanation / Answer
Let the final temperature of the mixture be T
Heat lost by water at higher temp. = heat gained by water at higher temp.
=> m1c(68-T) = m2c(T-27)
=> 11.2(68-T) = 4.6(T-27)
=> 761.6 - 11.2T = 4.6T - 124.2
=> T = 56.06 degree celsius -> option e