My Notes Ask Your Teacher 3. 18 points TAMUCalcPhysEML1 1.PRE.003. 5.16 ·What is
ID: 1873710 • Letter: M
Question
My Notes Ask Your Teacher 3. 18 points TAMUCalcPhysEML1 1.PRE.003. 5.16 ·What is the voltage across the resistor, that is the potential difference between the two ends of the resistor? A current of 3.25 A flows through a resistor that has R The potential difference is 26.0 V across a resistor network that consists of R1 = 2.58 and R2 = 5.16 connected in series, what are the voltages across each resistor and the currents through each resistor? 2 12 = The potential difference is 26.0 V across a resistor network that consists of R1 = 2.58 and R2 = 5.16 connected in parallel. what are the voltages across each resistor and the currents through each resistor? 2 11 = 12 =Explanation / Answer
1) V = Ir = 3.25*5.16 = 16.77 V
2) I = V/(R1 + R2) = 26 / (2.58 + 5.16)
= 3.36 A
I1 = I2 = 3.36A
V1 = I R1 = 3.36*2.58 = 8.67 V
V2 = IR2 = 3.36*5.16 = 17.33 V
When they are in parallel
R(equi) = R1R2 / (R1 + R2 ) = 2.58*5.16 / (2.58 + 5.16) = 1.72 ohm
I = V/R = 26 / 1.72 = 15.11 A
V1 = V2 = 26 V
I1 = 15.11*5.16 / (2.58+5.16) = 10.07 A
I2 = 15.11*2.58 / (2.58+5.16) = 5.04 A