Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A fridge has a mass of 80 kg and is resting on a horizontal surface. A man attem

ID: 1874302 • Letter: A

Question

A fridge has a mass of 80 kg and is resting on a horizontal surface. A man attempts to pull the fridge horizontally with a force of 240 N but it doesn't budge. What is the force of friction in Newtons between the fridge and the floor? Enter answer 5. The man now pulls harder with a force of 480 Newtons and the fridge still does not budge. What is the force of static friction now? Enter answer 6. The man decides to really try now and pulls the fridge until it budges which is at exactly 1176 N. Using g 9.8 m/s2 and mass of 80 kg what is the coefficient of static friction

Explanation / Answer

4) Friction f = pulling force

=> f = 240N (I have given the magnitude, if direction is also needed then it will be negative)

5) Similarly

f = 480 N

6)

Now,

f = 1176N

also,

f = usmg

=> us = f/mg

= 1176/(80)(9.8) = 1.5

7) 1st option