Three-Block Inelastic Collision 70119 02 Find , the ratio of the velocity v2 of
ID: 1874303 • Letter: T
Question
Three-Block Inelastic Collision 70119 02 Find , the ratio of the velocity v2 of the two-block system after the first collision to the velocity ui of the block of mass mi before the collision. A block of mass m1 = 1.90 kg moving at ul = 2.00 m/s undergoes a completely inelastic collision with a stationary block of mass m2 0.600 kg . The blocks then move, stuck together, at speed 2. After a short time, the two-block system collides inelastically with a third block, of mass m3 2.50 kg, which is initially at rest. The three blocks then move, stuck together, with speed 3.(Figure 1) Assume that the blocks slide without Express your answer numerically using three significant figures. View Available Hint(s) 3 Submit Figure 1 of 1 Part B 1n Find , the ratio of the velocity v3 of the three-block system after the second collision to the velocity u1 of the block of mass mi before the collisions. IIn Express your answer numerically using three significant figures. V2 m3 View Available Hint(s) A24 03Explanation / Answer
P1 = P2
m1*v1 = (m1+m2)*v2
v2/v1 = m1/(m1+m2) = 1.9/(1.9+0.6) = 0.76
P1 = P3
m1*v1 = (m1+m2+m3)*v3
v3/v1 = m1/(m1+m2+m3) = 1.9/(1.9+0.6+2.5) = 0.38