Imagine a rectangle of length 6.00 cm and a width of 4.00 cm. A charge of +4.50
ID: 1874678 • Letter: I
Question
Imagine a rectangle of length 6.00 cm and a width of 4.00 cm. A charge of +4.50 C is located at one corner of the rectangle (see illustration below). Find the electrical 2. tial V and the magnitude of the electric field at the opposite corner, i.e. at the upper left hand cormer of the rectangle. Assume 3 significant figures for your calculation. Note that you are only asked to find the magnitude of E. Be sure to include proper units 4 cm B 4.5 HC 6 cm .HE 441E- - g.3 Electrical Potential= tt5x(0-0 y -4 Magnitude of Electric FieldExplanation / Answer
Distance b/w given two opposite corners,
r = sqrt (4^2 + 6^2) = 7.21 cm
r = 0.0721 m
(a)
Electric potential at upper left corner,
V = kq / r
V = 9*10^9*4.5*10^(-6) / (0.0721)
V = 5.61*10^5 V
(b)
magnitude of electric field,
E = V / r
E = 5.61*10^5 / (0.0721)
E = 7.79*10^6 V/m