Secure | https://session.masteringphysics.com/myct/itemView?assignmentProblemID-
ID: 1874936 • Letter: S
Question
Secure | https://session.masteringphysics.com/myct/itemView?assignmentProblemID-92683814 Quiz Cho3 Adaptive Follow-Up xercise 3.31 Item 1 Constants PartA A "moving sidewalk" in an airport terminal building moves at a speed of 1.0 m/s and is of length 36.0 m. A woman steps on at one end and walks at a speed 1.9 m/s relative to the moving sidewalk. How much time does she require to walk from one end to the other if she walks in the same direction the sidewalk is moving? Submit Request Answer Part B How much time does she require to walk from one end to the other if she walks opposite to the direction the sidewalk is moving? Express your answer using two significant figures. Submit Request AnswerExplanation / Answer
part A)
when woman moves in same direction
Vw = velocity of woman = 1.9 m/s
Vs = velocity of side walk = 1 m/s
Vrel = relative velocity of woman = Vw - Vs = 1.9 - 1 = 0.9 m/s
L = length of sidewalk = 36 m
Time taken is given as
t = L/Vrel = 36/0.9 = 40 sec
Part B)
when woman moves in opposite direction
Vw = velocity of woman = 1.9 m/s
Vs = velocity of side walk = - 1 m/s
Vrel = relative velocity of woman = Vw - Vs = 1.9 - (-1) = 2.9 m/s
L = length of sidewalk = 36 m
Time taken is given as
t = L/Vrel = 36/2.9 = 12 sec