Consider the following. (a) What is the potential of point a with respect to poi
ID: 1875286 • Letter: C
Question
Consider the following.
(a) What is the potential of point a with respect to point b in the figure below (V = 17.0 V, R1 = 6.00 , R2 = 3.00 ) when switch S is open?
17 V.... its is a correct answer
(b) Which point, a or b, is at the higher potential?
b
(c) What is the final potential of point b with respect to ground when switch S is closed?
________V
(d) How much does the charge on each capacitor change when S is closed?
_______C (3.00 µF capacitor)
__________C (6.00 µF capacitor)
>
plz part c and d :)
Explanation / Answer
from the given circuit
a. when switch S is open
capacitors are charged and no current flows in the circuit
so potential drop across 6 micro F capacitor = V = 17 V
hence
form KVL
Va - Vb = 17 V
b. as plate at b is -ve charged, potential at A is higher
c. when swithc S is closed
Vb - Vg = 17 V
d. C1 = 6 uF
q1 = C1*V = 102 uC
q2 = C1*V = 102 uC
change of charge = 0 C
C2 = 3 uF
initial charge = 102 uC
final charge = 0 C
hence
change in charge = -102 uC