Consider the graphs of an object undergoing Projectile Motion and answer the que
ID: 1875597 • Letter: C
Question
Consider the graphs of an object undergoing Projectile Motion and answer the questions:
This is all the information we have.
1. From your data, determine the total time of flight. Using your value of initial velocity, determine the range(x) of the soccer ball. Compare this value of range to the acual found by the tape measure (Range by tape measurement 5.71 m) .Give % error.
2.How would a larger acceleration due to gravity value affect the projectile range and time of flight?
3.How would smaller acceleration due to gravity value affect the projectile range and time of flight?
VideoAnalysis Time Y XVelocity Y Velocity m/s 5.604 0.007262 0 2.213 1 210 5637 006536-003631-2423 1310 5.670.0 1307. 0087 14 3010 1.323 5.703 0.2396 0.13074.159 1.130 5 5.737 04285 0.1670 4814 0803 5.770 0.5882 0.1888 4.730 0.345 7 5.803 07407 0.1815 4537 0.097 8| 5.837-0886001961-4459-0157 5.870 1.038 0.1743 4439 -0.456 5.903-1.184 01598 4326 0.628 5.937 .322 0.1307 4374 0.768 12 5.970 -1.474 0.1235 4.482-1.258 13 6.003 1627 0.03631 4.380 -1.468 6.037 765 0.01452 4368 1.415 15 6.070 -1910 004357 4560 1725 6.103 2.070 0.1017 4639 2.006 17 617 -2.237 -0.1743 -4302 2.417 18 6.170 2.353 -0.2614 4.074 2.891 19 6.203 2.498 -0.3704 4.0723.214 6.237 2622 0.4720 4211 3.582 20Explanation / Answer
form the graph
vy = -8.495t + 49.61
x = -4.212t + 23.68
hence
y = -4.2475t^2 + 49.61t + K ( where K is a constant)
ay = -8.495 m/s/s
vx = -4.212 m/s
ax = 0
hence
1. total time of flight form data = T
T = 2*u*sin(phi)/a
a = -8.495 m/s/s
phi = arctan(49.61/4.212) = 85.147 deg
u = sqrt(49.61^2 + 4.212^2) = 49.78848 m/s
T = 11.6798 s
range = -4.212t + 23.68 = -25.5153176 m
but, R = 25.71 m
hence error % = 0.7572 %
2. larger accelration due to gravity will decrease time of flight and the range
3. smaller accelration due to gravity will increase the range and time of flight