I. A single 125 resistor is connected to a 10.0 V power supply, forming a comple
ID: 1875643 • Letter: I
Question
I. A single 125 resistor is connected to a 10.0 V power supply, forming a complete circuit. Use Ohm's Law to calculate the current in the circuit. 2. Two 125 resistors are connected in series with the 10.0 V power supply. a) What is the equivalent (or total) resistance of the two resistor combination? b) Use Ohm's Law and the equivalent resistance to calculate the current in the circuit. 3. Two 125 resistors are connected in parallel with the 10.0 V power supply. a) What is the equivalent (or total) resistance of the two resistor combination? b) Use Ohm's Law and the equivalent resistance to calculate the current through the power supplyExplanation / Answer
1. I = V /R = 10 /125
I = 0.08 A
2. (a) Req = R1 + R2 = 250 ohm
(b) I = V / req = 0.04 A
3. (A) 1/Req = 1/125 + 1/125
Req = 125/2 = 62.5 ohm
(B) I = 10/62.5 = 0.16 A