A proton accelerates from rest in a uniform electric field of 640 N/C. A moment
ID: 1876448 • Letter: A
Question
A proton accelerates from rest in a uniform electric field of 640 N/C. A moment later, its speed is 1200 km/s. a. Determine the acceleration of the proton b. Determine the distance that it travels A proton accelerates from rest in a uniform electric field of 640 N/C. A moment later, its speed is 1200 km/s. a. Determine the acceleration of the proton b. Determine the distance that it travels A proton accelerates from rest in a uniform electric field of 640 N/C. A moment later, its speed is 1200 km/s. a. Determine the acceleration of the proton b. Determine the distance that it travelsExplanation / Answer
(A) a = Fe / m = q E / m
a = (1.6 x 10^-19)(640)/(9.109 x 10^-31)
a = 1.124 x 10^14 m/s^2
(B) vf^2 - vi^2 =2 a d
(1200 x 10^3)^2 - 0 = 2(1.124 x 10^14)(d)
d = 6.4 x 10^-3 m or 6.4 mm