Class I Help 04-Kinematics in 2 Dimensions Begin Date: 9/6/2018 11:00:00 AM- Due
ID: 1877917 • Letter: C
Question
Class I Help 04-Kinematics in 2 Dimensions Begin Date: 9/6/2018 11:00:00 AM- Due Date: 9/11/2018 10:50:00 AM End Date: 9/14/2018 10:50:00 AMM (11 %) Problem 5: An object rolls off a tabletop with a horizontal velocity vox 18 ms. The table is at a height y,-0.65 m above the floor. Use a coordinate system with its origin on the floor directly beneath the point where the object rolls off the table, its horizontal x-axis lying directly beneath the object's trajectory, and its vertical y-axis pointing up 25% Part (a) How long, in seconds, is the object falling before it hits the floor? Grade Summary 0% 10096 Potential cosO cotanasin acos0 atan0 acotansinh0 cosh0 tanh0 cotanhO sin0 tan0 ( Submissions Attempts remaining: 6 2% per attempt) detailed view END Degrees Radians NO Submit Hint I give up! Hints: 26 deduction per hint. Hints remaining: 2 Feedback: 0% deduction per feedback. 25% Part (b) What's the horizontal distance, in meters, from the edge of the tabletop to where the object lands? 25% Part (c) What is the vertical component of velocity, in meters per second, when the object hits the ground? elà 25% Part (d) What is the magnitude ofthe velocity (its speed) when it hits the floor? ll2018 Esxpert TAExplanation / Answer
Given,
Horizontal velocity, vox = 18 m/s
Height, yo = 0.65 m
A)
Using equation,
h = ut + 0.5at^2
0.65 = 0 + 0.5 x 9.8 x t1^2
Time, t1 = 0.36 sec
B)
Distance, s = vox * t1 = 18 x 0.36 = 6.56 m
C)
Using equation : v^2 = u^2 + 2ah
Vy^2 = 0 + 2 x 9.8 x 0.65
Vy = 3.57 m/s
D)
|V| = sqrt (18^2 + 3.57^2) = 18.35 m/s
Comment in case any doubt please rate my answer....