A proton accelerates from rest in a uniform electric field of 610 N/C. At some l
ID: 1880193 • Letter: A
Question
A proton accelerates from rest in a uniform electric field of 610 N/C. At some later time, its speed is 1.02-106 m/s. (a) Find the magnitude of the acceleration of the proton. 61-109 Calculate the force that the electric field exerts on the proton and use that force to calculate the acceleration of the proton.m/s2 (b) How long does it take the proton to reach this speed? 173 You appear to have made an error in converting units or else in keeping track of exponents. s (c) How far has it moved in that interval? (d) What is its kinetic energy at the later time? Need Help? Read ItMasterExplanation / Answer
1.
Using force balance on proton:
Fe = Fnet
q*E = m*a
a = q*E/m
m = mass of proton
Using given values
a = (1.6*10^-19 C)*(610 N/C)/(1.67*10^-27 kg)
a = 5.84*10^10 m/s^2
2.
Given that
U = 0 = initial speed
V = 1.02*10^6 m/sec
a = 5.84*10^10 m/s^2
So Using equation
V = U + a*t
t = (1.02*10^6 - 0)/(5.84*10^10)
t = 1.75*10^-5 sec = 17.5 us
Part C.
distance travled will be given by:
S = U*t + 0.5*a*t^2
S = 0*1.75*10^-5 + 0.5*5.84*10^10*(1.75*10^-5)^2
S = 8.94 m
4.
Kinetic energy will be
KE = 0.5*m*V^2
KE = 0.5*1.67*10^-27*(1.02*10^6)^2
KE = 8.69*10^-16 J
Please Upvote.