6) A Russian submarine and a U.S. submarine move toward each other. The Russian
ID: 1880428 • Letter: 6
Question
6) A Russian submarine and a U.S. submarine move toward each other. The Russian sub moves at speed VA-15.0 m/s, and the U.S. sub at vus- 22.0 m/s. The Russian sub sends out a sonar signal (sound wave in water) at 1.000x103 Hz. (Sonar waves travel at 1517 m/s) a) What is the signal's frequency as detected by the U.S. sub? RussianR U.S US b) What frequency is detected by the Russian sub in the signal reflected back to it by the U.S. sub? The intensity of the sun at Venus is 2.60 kW/m2. distance from the Sun as Venus (108x10°m), how big a solar sail would you need to get an acceleration of 9.8 m/s2 (ignoring gravity due to the sun). 7) For a 1250 kg space ship at the sameExplanation / Answer
Solution:
Part a) f = 1*10^3*(1517+15)/1517 = 1009.88 Hz
b) f = 1009.88*(1517+15)/1517 = 1019.86 Hz
===========
According to Chegg Guidelines, I can answer one answer at a time. Good luck!:)