A reconnaissance plane flies 666 km away from its base at 988 m/s, then flies ba
ID: 1881076 • Letter: A
Question
A reconnaissance plane flies 666 km away from its base at 988 m/s, then flies back to its base at 1482 m/s. What is its average speed? Answer in units of m/s. 003 10.0 point:s A typical radio wave has a period of 1.1 s. Express this period in seconds Answer in units of s. 004 (part 1 of 2) 10.0 points The Statue of Liberty weighs nearly 205 metric tons If a person can pull an average of 110 kg, how many people would it take to move the Statue of Liberty? Answer in units of people. 005 (part 2 of 2) 10.0 points The weight of the space shuttle is about 4.5 million pounds How many people would it take to move it? Answer in units of people.Explanation / Answer
question 4:
1 metric ton=1000 kg
number of people required=total mass/mass pulled by a single person
=205*1000/110
=1863.6
rounding off to nearest integer, total number of people required is 1864.
question 5:
1 pound=0.453592 kg
so number of people required=4.5 million pounds/110 kg
=4.5*10^6*0.453592/110
=18556