I would perfer if it was hand written please. 5.0 m/s Problem 3: Problem 3.52 in
ID: 1882085 • Letter: I
Question
I would perfer if it was hand written please.
5.0 m/s Problem 3: Problem 3.52 in Young & Freedman An important piece of landing equipment must be thrown to a ship, which is moving at 45.0 cm/s, before the ship can dock. This equipment is thrown at 15.0 m/s at 60.0° above the horizontal from the top of a tower at the edge of the water, 8.75 m above the ship's deck (see the figure). For this equipment to 60.0P 45.0 cm/s 8.75 m the dock should the ship be when the equipment is thrown? Ignore air resistanceExplanation / Answer
let v = 45 cm/s = 0.45 m/s
vo = 15 m/s
theta = 60 degrees
voy = vo*sin(theta) = 15*sin(60) = 12.99 m/s
vox = vo*cos(theta) = 15*cos(60) = 7.5 m/s
let t is the time of flight
use, -h = voy*t + (1/2)*ay*t^2
-8.75 = 7.5*t + (1/2)*(-9.8)*t^2
t = 2.305 s
so,
D = (vox + v)*t
= (12.99 + 0.45)*2.305
= 30.8 m <<<<<<<<<---------------------Answer