Bookmarks People Window Help om/courses/13524/quizzes/35815/take Question 14 4 p
ID: 1882655 • Letter: B
Question
Bookmarks People Window Help om/courses/13524/quizzes/35815/take Question 14 4 pts A man sits in a 20kg wheelchair at the top of a short ramp. When the brakes on the wheelchair are suddenly released, the wheelchair begins to roll down the ramp, accelerating at a rate of 0.5 meters per second2. If the net force causing the wheelchair to roll down the ramp is 45 Newtons, what is the mass of the man in the wheelchair? The relationship to be used is Force= mass x acceleration. 4 pt Question 15 ioctile te orizontal velocityExplanation / Answer
Given that,
Mass of wheelchair, Mw = 20 kg
a = 0.5 m/s^2
F = 45 N
let, mass of man = M
From neuton's second law,
F = ma = (Mw + M)*a
45 = (20 + M)*0.5
M = 70 kg