Mike Trout fields a baseball hit to him in center field. He then throws the ball
ID: 1882745 • Letter: M
Question
Mike Trout fields a baseball hit to him in center field. He then throws the ball to third to
force out the base runner, Yasiel Puig. Trout releases the ball 1.80 m above the ground
with a vertical velocity of 8 m/s and a horizontal velocity of 25 m/s. At the instant Trout
releases the ball, he is 41 m from the third baseman, Luis Valbuena, and Puig is 13 m
from third base and running at 8 m/s toward third. Assume that air resistance does not
affect the flight of the ball when answering the following questions
a. How high in the air does the ball go?
b. How much time does it take for the ball to reach 3rd baseman?
c. How high is the ball when it reaches third baseman?
Explanation / Answer
(A) at max height, vy = 0
vf^2 - vi^2 = 2 a d , in vertical
0^2 - (8^2) = 2(-9.8)(H - 0)
H = 3.27 m
(B) time to reach, t = (Dx) / (v0x) in horizontal
t = 41 / 25 = 1.64 s
(C) yf - yi = viy t + ay t^2 /2
y - 1.8 = (8 x 1.64) + (-9.8 x 1.64^2 / 2)
y = 1.74 m