Please 7 and 8 Page of 2 7. A projectile is launched off of a 100 meter high roo
ID: 1882876 • Letter: P
Question
Please 7 and 8 Page of 2 7. A projectile is launched off of a 100 meter high roof with an initial velocity of 29 m/s in a direction that makes a 38.0° angle with the horizontal. a. What are the x and y components of its initial velocity? b. What is the object's maximum height relative to ground level? c. At what distance away does the object hit the ground? Take this as the straight- line distance from its initial position to where it strikes the ground d. What is the object's velocity vector (magnitude and direction) when it reaches the ground? a) 22.85 m/s and 17.85 m/s b) 26.25 m c)94.9 m d) 32.2 m/s at-44.8° 8. An object slides across a horizontal surface that is 1.22 m above ground level. The object proceeds to slide off of the surface and strike the ground at a distance of 1.40 m from the base of the surface. A) With what velocity did the object leave the surface? B) What direction is the object moving as it reaches the ground? Answers: A) 2.81 m/s B)-60.2° relative to the horizontalExplanation / Answer
one question at a time please....please abide by the rules and guidelines
7) a) vx = 29*cos 38 = 22.85 m/s
vy = 29*sin 38 = 17.85 m/s
-----------------------------------------------------------------------------------------
b) vfy = vy + gt
t = 17.85 / 9.8
t = 1.82185 sec
Therefore,
yf = 10 + 17.85 * 1.82185 - 4.9*1.821852
yf = 26.25 m
------------------------------------------------------------------------------
(c) vfy ( on striking the ground) = sqrt (17.852 - 2*9.8*(-10)) = 22.68 m/s
therefore,
t = 4.136 sec (total time in air)
therefore,
x = 94.5 m
----------------------------------------------------------------------------------------------------
(d) v = sqrt (vx2 + vy2)
v = sqrt (22.852 + 22.682)
v = 32.19 m/s
direction = tan-1 (-22.68 / 22.85)
direction = - 44.8o