Imagine an astronaut on an extrasolar planet, standing on a sheer cliff 50.0 m h
ID: 1883717 • Letter: I
Question
Imagine an astronaut on an extrasolar planet, standing on a sheer cliff 50.0 m high. She is so happy to be on a different planet, she throws a rock straight upward with an initial velocity of 18 m/s. If the astronaut were instead on Earth, and threw a ball in the same way while standing on a 50.0 m high cliff, what would be the time difference (in s) for the rock to hit the ground below the cliff in each case? Note that the gravitational acceleration on this planet is 3.6 m/s Hint The gravitational acceleration on the extrasolar planet is given in the problem statement. You will need to calculate the time for the rock to hit the ground on this planet and on Earth, and find the difference. Based on a comparison of the gravitational accelerations for the two planets, on which planet will the rock take longer to reach the ground? Click the hint button again to remove this hint. The time would be Select-.. on the extrasolar planet. -Select- 5 - more Need Help? Rad lessExplanation / Answer
Time taken by rock to reach ground in other plane.
Using 2nd equation of motion
Y= yo + ut - 0.5g't^2
0= 50 + 18 t' -1.8t'^2
Solving for t
t'= 12.265 seconds
======
Time taken by the rock on earth
0= 50 + 18t-4.9t^2
t= 5.52 second
======
Difference in time= t'-t
= 6.745 seconds more ..( Ans)
=====
Commemt in case any doubt.. good luck