Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Ch3HVN #2 Due Wednesday 1. A car\'s velocity decreases from 36 m/s to 14 m/s in

ID: 1884284 • Letter: C

Question

Ch3HVN #2 Due Wednesday 1. A car's velocity decreases from 36 m/s to 14 m/s in 3.5 s. What is its acceleration? 2. A driver comes to a stop in 2.4 seconds if his acceleration rate is -7.2 m/s', what was his initial speed? 3. A ball with a velocity of 4.5 m/s accelerates at 9.8 m/s'. What will its velocity be after 6.0 s? 4. How long will it take a cyclist to go from rest to 5.5 m/s if he accelerates at 0.70 m/s'? 5. What is the acceleration of a car that is moving at 25 m/s that comes to a stop in 185 6. How fast will a sports car be traveling in 8.0 sec if it has an acceleration of 16 m/s and its initial speed was 9.0 m/s? A bullet accelerates as it travels down the barrel of a gun. If it leaves the barrel at a speed of 575 m/s and it takes 0.15 sec what is its acceleration? 7. It takes a truck 12.5 s to come to a complete stop. If the truck can decelerate at a rate of 2.3 m/s', how fast was it initially traveling? 8. A runner takes off at the sound or the starting gun and gets to a speed of 8.3 m/s in 15 s. What is her acceleration? 9. 10. A cheetah can go from 4.8 m/s to 8.4 m/s with an acceleration of 6.4 m/s. How much time will this take?

Explanation / Answer

Q1.

acceleration=(final speed-initial speed)/time

=(14-36)/3.5

=-6.2857 m/s^2

Q2. final speed=0

initial speed=final speed-acceleration*time

=0-(-7.2)*2.4

=17.28 m/s

Q3.

velocity after 6 seconds=initial velocity+acceleration*time

=4.5+9.8*6

=63.3 m/s

Q4.

time taken=(final speed-initial speed)/time

=(5.5-0)/0.7

=7.8571 seconds

Q5.

acceleration=(final speed-initial speed)/time

=(0-25)/1.8

=-13.889 m/s^2

Q6.final speed=initial speed+acceleration*time

=9+16*8

=137 m/s

Q7.

acceleration=(final speed-initial speed)/time

=(575-0)/0.15

=3833.3 m/s^2

Q8.

final speed=0

initial speed=final speed-acceleration*time

=0-(-2.3)*12.5

=28.75 m/s

Q9.acceleration=(final speed-initial speed)/time

=(8.3-0)/15

=0.55333 m/s^2

Q10.

time taken=(final speed-initial speed)/acceleration

=(8.4-4.8)/6.4

=0.5625 seconds