Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Acceleration Problems #3 Displacement During Uniform Acceleration Due Thursday S

ID: 1884285 • Letter: A

Question

Acceleration Problems #3 Displacement During Uniform Acceleration Due Thursday Smby d 2 (V v)t 1. A racecar starts from rest and is accelerated uniformly to 40.0 m/s in 8.0s. What is the car's displacement? A car traveling south at 44 m/s is uniformly decelerated to a velocity of 22 m/s south over an 11 s time interval. What is its displacement? A rocket traveling 88 m/s accelerates to 132 m/s in 15 s. What is the r displacement? How far does a plane fly while it is decelerated from 145 m/s to 75 m/s in 15 s? A car driving at 28 m/s slams on his brakes and comes to a stop in 6.2 seconds. long is the skid mark? An engineer is to design a runway to accommodate airplanes that must gain a ground speed of 61 m/s before they can take off. If it takes 41 s to reach this speed, find out how long the runway should be. How fast are the airplanes accelerating? 2. 3. 4. 5. How 6. 7. It takes a car 5.0 s to come to a stop. During this time he traveled 95 m. How fast was 8. How fast will a runner be going if he accelerates uniformly during a 100.0 m race that he 9. How long will it take a train go from 53 m/s to 67 m/s if he travels 160 m during the 10. How long will it take a boat to accelerate from 10.0 m/s to 30.0 m/s if its displacement is the driver going? completes in 11.0 sec? acceleration? 125m? What is the boat's acceleration?

Explanation / Answer

I'm Going to solve first 4 parts as per Chegg policy, Please do not downvote.

1.

displacement is given by:

d = (1/2)(Vf + Vi)*t

Vi = initial velocity = 0 m/sec

Vf = final velocity = 40 m/sec

t = time taken = 8 sec

So,

d = (1/2)*(0 + 40)*8

d = 160 m

2.

Vi = 44 m/sec

Vf = 22 m/sec

t = 11 sec

So,

d = (1/2)*(44 + 22)*11

d = 363 m

3.

Vi = 88 m/sec

Vf = 132 m/sec

t = 15 sec

So,

d = (1/2)*(88 + 132)*15

d = 1650 m

4.

Vi = 145 m/sec

Vf = 75 m/sec

t = 15 sec

So,

d = (1/2)*(145 + 75)*15

d = 1650 m

5.

Vi = 28 m/sec

Vf = 0 m/sec

t = 6.2 sec

So,

d = (1/2)*(28 + 0)*6.2

d = 86.8 m

Please Upvote.

Ask rest of the five question as a new question I will be happy to help.