See Conceptual Example 6 to review the concepts involved in this problem. A 7.25
ID: 1884330 • Letter: S
Question
See Conceptual Example 6 to review the concepts involved in this problem. A 7.25-kg monkey is hanging by one arm from a branch and swinging on a vertical circle. As an approximation, assume a radial distance of 56.8 cm is between the branch and the point where the monkey's mass is located. As the monkey swings through the lowest point on the circle, it has a speed of 2.97 m/s. Find (a) the magnitude of the centripetal force acting on the monkey and (b) the magnitude of the tension in the monkey's arm.
Explanation / Answer
Part A.
Centripetal force is given by:
Fc = m*ac
ac = V^2/R
Fc = m*V^2/R
m = mass of monkey = 7.25 kg
V = speed of monkey = 2.97 m/sec
R = radius of circle = 56.8 cm = 0.568 m
So,
Fc = 7.25*2.97^2/0.568
Fc = 112.6 N
Part B.
When the monkey is at the lowest point, Using tension in arm of monkey will be
Fnet = T(bottom) - mg
Fnet = Fc
So,
T(bottom) = Fc + mg
T(bottom) = 112.6 + 7.25*9.81
T(bottom) = 183.7 N
Please Upvote.