Consider a wire of length L = 0.30m that runs north-south on a horizontal surfac
ID: 1896255 • Letter: C
Question
Consider a wire of length L = 0.30m that runs north-south on a horizontal surface. There is a current of I = 0.50A flowing north in the wire. (The rest of the circuit, which actually delivers this current, is not shown.) The Earth's magnetic field at this location has a magnitude of 0.50 gauss and points north and 38 degrees down from the horizontal, toward the ground. What is the size of the magnetic force on the wire due to the Earth's magnetic field? In considering the agreement of units, recall that 1T=1N/Am .
Explanation / Answer
F=I L B sin
we know that 0.5 gauss = 5E-5 T
so F=0.5 * 0.3 * 5E-5 * sin(38)=4.62E-6 N