A typical home may require a total of 2.00x10^3 kWhof energy per month. Suppose
ID: 1897582 • Letter: A
Question
A typical home may require a total of 2.00x10^3 kWhof energy per month. Suppose you would like to obtain this energy from sunlight, which has an average daylight intensity of 1000 W/m^2.Assuming that sunlight is available 8.0 per day, 25 d per month (accounting for cloudy days), and that you have a way to store energy from your collector when the Sun isn't shining, determine the smallest collector size that will provide the needed energy, given a conversion efficiency of 30% .
Express your answer using two significant figures
A=__m^2
Explanation / Answer
2*10^6=8*25*0.3*1000*A A=2000000/(8*25*0.3*1000)=33.33m^2