A airplane touches down on the aircraft carrier with a horizontal velocity of 50
ID: 1900092 • Letter: A
Question
A airplane touches down on the aircraft carrier with a horizontal velocity of 50 m/s relative to the carrier (the carrier is stationary). The arresting gear exerts a horizontal force of magnitude Tx=10,000v newtons, where v is the plane's velocity in meters per second. The plane's mass is 6500 kg. Note: The acceleration is NOT CONSTANT over the time interval of interest. A. What maximum horizontal force does the arresting gear exert on the plane? B.If other horizontal forces can be neglected, what distance does the plane travel before coming to rest?Explanation / Answer
F = 10000 * 50 = 50000 N
b.
a = 10000v/6500 = 1.5385v